97.3k views
3 votes
A 13-ounce package of pistachios costs $5.99.what is the unit rate

User Corey P
by
7.9k points

1 Answer

0 votes

Answer:

$1 : ~2.1666667 ounce package

~ means about; estimation

How we solve this

$6 (÷6) -> $1

13 (÷6) -> 2.16666667

We divide the exact number by the number of the price to get the proportion of each ratio.

Related questions

asked Oct 22, 2024 66.6k views
Noemie asked Oct 22, 2024
by Noemie
8.1k points
1 answer
0 votes
66.6k views
2 answers
2 votes
68.7k views
1 answer
1 vote
51.3k views