Answer:
pump head is 10.15 m
Step-by-step explanation:
given data
diameter suction = 400 mm
diameter discharge = 350 mm
discharge = 20000 l/m
to find out
pump head in meters
solution
we know discharge is 20000 l/m
so discharge =
m³/min
and
we know suction head hs is express as
hs = section gauge × specif gravity of Hg
hs = 0.127 × 13.6
hs = 1.7272 m of water
and
delivery head hd is express as
hd =

hd =

hd = 7.6453 m of water
and
we know distance between the gauge is here
Distance D = 0.075 + 0.45 = 0.525 m
so
discharge velocity vd is express as
Vd =

Vd =

Vd = 3.465 m/s
and
suction velocity Vs is express as
Vs =

Vs =

Vs = 2.653 m/s
so
pump head will be here
pump head = hs + hd + D +

pump head = 1.7272 + 7.6453 + 0.525 +

so pump head = 10.15 m