menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Josh pays $19.60 for a pack of 4 towels find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent
asked
Feb 21, 2020
169k
views
0
votes
Josh pays $19.60 for a pack of 4 towels find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent
Mathematics
middle-school
Footonwonton
asked
by
Footonwonton
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer: $4.9 each towel
Explanation:
You divide 19.6 by 4
Eric Alberson
answered
Feb 25, 2020
by
Eric Alberson
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 10, 2019
156k
views
yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest cent
Ardalan Shahgholi
asked
Apr 10, 2019
by
Ardalan Shahgholi
8.2k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
156k
views
asked
Mar 6, 2021
106k
views
Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
TheSpixxyQ
asked
Mar 6, 2021
by
TheSpixxyQ
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
106k
views
asked
Nov 15, 2021
101k
views
Omar pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.
David Sanders
asked
Nov 15, 2021
by
David Sanders
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
3
votes
101k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity