Answer:
a) Mitch should choose second one
b) $ 0.06 (approx)
Explanation:
Cost of 12- pack of soda Cups= $3.99
Cost of 1 pack of soda cup= $
![(3.99)/(12)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/6588f9l6z3lvn0l1sesfvgiqg8i9tjrsja.png)
Cost of 1 pack of soda cup= $ 0.33(approx)
Cost of 20- pack of soda Cups= $5.48
Cost of 1 pack of soda cup= $
![(5.48)/(20)](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/ut37gu2niui5sczo6kc4oad9lmjjc9smev.png)
Cost of 1 pack of soda cup= $ 0.27(approx)
The cost of later one is cheaper than first one.
1) Mitch should choose 20- pack of soda cups costs $5.48
2) Cost of first soda cup= $ 0.33
Cost of second soda cup= 0.27
Difference= 0.33 -0.27
Difference= 0.06
Hence, the difference in cost between single cans of soda from each of two pack is approx $ 0.06