50.2k views
5 votes
The corner store sells apples at a rate of 1.25 dollars per apple.

a. What is the ratio of the amount in dollars to the number of apples?
b. Akia is only able to spend $10 on apples. How many apples can she buy?
c. Christian has $6 in his wallet and wants to spend it on apples. How many apples can Christian buy?

User Gigazelle
by
5.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

a. ratio of the amount in dollars to the number of apples (r)

r= 1.25 dollars/apple

b. Akia can buy 8 apples

c. Christian can buy 4 apples

Explanation:

Nomenclature

C: Total cost of apples ( dollars)

n: number of apples (units)

r : ratio of the amount in dollars to the number of apples (dollars/number of apples)

Formula : r = C/n

Problem deveopment

a. ratio of the amount in dollars to the number of apples

r = C/n= 1.25 dollars /1 apple = 1.25 dollars/apple

b. Apples that Akia can buy

r = C/n

n=C/r


n=(10 dollars)/(1.25(dollars)/(apples) )

n= 8 apples

Akia can buy 8 apples

c. Apples that Christian can buy

n=C/r

n=6/1.25

n= 4.8

The number must be an integer, then, Christian can buy 4 apples

User Fabla
by
5.8k points