Answer:
Unit Price= $1.18
The error is that the contractor divided $99.12 by 7 and didn't multiply the 7 by the dozen (12) first, which lead to a mistake.
Explanation:
To find the unit price:
1) multiply 7x12 = 84
to get the total amount of gloves
2) divide 99.12 by 84
to get the unit price