Answer:
a) 360 kQ
b) 4.32 MJ
c) 1200 W-h
Step-by-step explanation:
a) The definition of the current is.

having a count that 10 hours = 36.000 s

![Q = 36000*10 = 360.000 [Q]](https://img.qammunity.org/2020/formulas/physics/college/etjzufdw0urru159w57gb5ualwiuohv1u3.png)
b) The definition of the Energy in power terms is.

and the definition of power is:
![P = V*I = 12 * 10 = 120 [W]](https://img.qammunity.org/2020/formulas/physics/college/tktvk97afv8r892fets694l9urofp8skjf.png)
replacing in the energy formula.

solving the integral, have into account that t is in seconds.
![E=P*t=120*36000=4.320.000=4.32 [MJ]](https://img.qammunity.org/2020/formulas/physics/college/ofekltym35e62qvy8b7r83in5pvlhuq1kc.png)
c) The energy in W-h, we can find it multiplying power by hours
.