78.0k views
1 vote
Sean bought 1.8 pounds of gummy bears 0.6 pounds of jelly beans and paid $10.26 he went back to the store the following week and bought 1.2 pounds of gummy bears and 1.5 pounds of jelly beans and paid $15.09. What is the price per pound of each type of candy

1 Answer

2 votes

Answer:

The price per pound of gummy bears is $3.20 and the price per pound of jelly beans is $7.50

Explanation:

Let

x ----> the price per pound of gummy bears

y ----> the price per pound of jelly beans

we know that


1.8x+0.6y=10.26 -----> equation A


1.2x+1.5y=15.09 -----> equation B

Solve the system by graphing

Remember that the solution is the intersection point both graphs

using a graphing tool

The solution is the point (3.2,7.5)

see the attached figure

therefore

The price per pound of gummy bears is $3.20 and the price per pound of jelly beans is $7.50

Sean bought 1.8 pounds of gummy bears 0.6 pounds of jelly beans and paid $10.26 he-example-1
User Edward Peters
by
8.1k points