129k views
5 votes
Suppose that you buy a TIPS (inflation-indexed) bond with a 1-year maturity and a coupon of 7% paid annually. Assume you buy the bond at its face value of $1,000, and the inflation rate is 8%.

(a) What will be your cash flow at the end of the year?
(b) What will be your real return?
(c) What will be your nominal return?

User Besik
by
7.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

at maturity I will receive 1,155.6

the real return is 7%

the nominal will be 15.56%

Step-by-step explanation:

As it is indexed it will paid a real rate of 7% adjusted for 8% inflation


1,000(1+r)(1+\delta)=Amount

1,000 x 1.07 x 1.08 = 1,155.6 received at maturity

no know the nominal rate we do:


(Amount)/(Principal)-1


(1,155.6)/(1,000)-1

nominal = 0.1556 = 15.56%

User Nellie Danielyan
by
7.8k points