Answer: Option (b) is correct.
Step-by-step explanation:
Given that,
Net income = $160,000
Dividend paid to common stockholder = $50,000
Dividend paid to preferred stockholders = $20,000
common stockholders' equity at the beginning = $870,000
common stockholders' equity at the end = $1,130,000



= 1,000,000


= 14%