4.6k views
1 vote
A 3200 lb vehicle is being designed with a drag coefficient of 0.35 and a frontal area of 50 ft2. If the vehicle is traveling at 70 miles per hour on a downhill grade of 2% at an air density of 0.002378 slugs/ft3, what tractive effort is required to overcome the vehicle resistance forces (in lb)?

User Naudster
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:209.73 lb

Step-by-step explanation:

Given

Weight of vehicle=3200 lb

frontal area
=50 ft^2

Velocity
=70 mph\approx 102.67 ft/s


\rho =0.002378 slugs/ft^3

Tractive effort is the sum of aerodynamic, Rolling and grade resistance


F_D=(\rho )/(2)C_dA_fv^2


F_D=(0.002378)/(2)* 0.35* 50* (102.67)^2


F_D=219.33 lb

Rolling Resistance


F_R=F_(rl)\omega


F_(rl)=Rolling resistance coefficient


F_(rl)=0.01\left [ 1+(v)/(160)\right ]

where v is in km/hr


F_(rl)=0.01\left [ 1+(112.65)/(160)\right ]


F_(rl)=0.017


F_R=0.017* 3200=54.4 lb

Grade resistance


F_G=\omega G


F_G=3200* (2)/(100)=-64 lb (beacuse of downward slope)

Total resistance
=F_D+F_R+F_G=219.33+54.4-64=209.73 lb

User Evan McEwen
by
7.4k points