107k views
4 votes
Yolanda buys

5.8

gallons of gas for
$
24.07

.
Find the unit price in dollars per gallon.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

1 Answer

4 votes

Answer:

The unit price is 4.15 dollars per gallon

Explanation:

- Yolanda buys 5.8 gallons of gas for $24.07

- We need to find the unit price in dollars per gallon

- Unit price means the price of each gallon

∵ The number of gallons = 5.8 gallons

∵ The price of the gallons = $24.07

∵ The unit price = the amount of money ÷ number of gallons

∴ The unit price = 24.07 ÷ 5.8

∴ The unit price = 4.15 dollars per gallon

* The unit price is 4.15 dollars per gallon

User Pittsburgh DBA
by
8.2k points