37.0k views
5 votes
If nicholas spends $8.10 on pixie sticks,then how many pounds did he purchase?

2 Answers

3 votes

Answer:

how much does 1 pound cost?

User Liona
by
6.0k points
2 votes

Answer:

2.32 pounds

Explanation:

The problem says that he spent $8.10 0n pixie sticks and it also says, when you clarified, that 1 pound of pixie sticks is $3.48.

We will use Rule of Three to solve this problem, Rule of Three is used to solve proportions. To solve it we write:

$3.48 → 1 pound

$8.10 → x pounds

First, we multiply and then divide

(To know how to solve Rule of Three, check the image attached)

We can write an expression like this:

x = ($8.10 * 1 pound) / $3.48

x = $8.10 / $3.48

x = 2.32 pounds

If nicholas spends $8.10 on pixie sticks,then how many pounds did he purchase?-example-1
User Josh Newman
by
6.5k points