70.7k views
2 votes
Stanley bought 3.5 pounds of steak and a carton of orange juice for $4.95 and paid the cashier $27.70. What is the price per pound of steak?

User Gili
by
8.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Explanation:

From the problem statement, the following equation can be formed:


3.5P + 4.95 = 27.70

where
P is the price of steak per pound. Solving for
P will give us our answer:


3.5P = 22.75


P = 6.50

User Mord Fustang
by
8.3k points