167k views
3 votes
There are 1800 students in a school. 53.5% of them are male. How many are female?

User Ingconti
by
5.9k points

2 Answers

6 votes

Answer:

837

Explanation:

1800 = 100%/total students in the school

0.535 = 53.5% in decimal form

1800 x 0.535 = 963

963 = amount of male students

1800 - 963 = 837

837 = amount of female students

User Terence Parr
by
6.8k points
1 vote

Hey!

------------------------------------------------

Solution:

~Turn into decimal

53.5 = 0.535

~Multiply

1800 x 0.535 = 963 are male.

~Subtract

1800 - 963 = 837 are female.

------------------------------------------------

Answer:

837 are female!

------------------------------------------------

Hope This Helped! Good Luck!

User Activity
by
7.0k points