110k views
0 votes
if theres a 32 ounce bottle of ketchup for $3.69 and a 44 ounce bottle for $5.00 which is the better deal per ounce?

User Jaycee
by
5.0k points

2 Answers

5 votes

The 44 ounce bottle is a better deal because if you divide the cost by the ounces for the 44 ounce bottle then you get 0.113636 dollars per ounce and if you do the same for the 32 ounce bottle you get 0.115312 dollars per ounce and because 0.115312 is greater than 0.113636 the bottle that costs 0.113636 dollars per ounce which is the 44 ounce bottle costs less per ounce making it a better deal.
User N Fard
by
5.2k points
2 votes

Answer:

Step-by-step explanation: Approx. cost of 1 ounce is $0.11.

So a 44 ounce bottle for $5.00 is a better deal.

User Anas Alkhatib
by
4.6k points