Answer:
Explanation:
Thinking process:
Let the total set be the combination of all the sets as shown
It means that total items = 7 + 14 + 7 + 2
= 30
But the total number of the subsets = 5 + 7+ 2
= 14
Therefore the probability =
=
7.8m questions
10.5m answers