35.6k views
5 votes
A balloon is filled with 35.0 L of helium in the morning when the temperature is 303 degrees kelvin. By 3:00 p.m., the temperature has risen to 333 degrees kelvin. What is the new volume of the balloon?

2882 L

38.5 L

31.8 L

65.0 L

2 Answers

6 votes

Answer:

v=333/303 x 35.0= 38.5

Step-by-step explanation:

volume goes up by the ratio of kelvin temp change

User Tunc
by
7.5k points
4 votes

Answer:

The new volume of the balloon is 38.5 L

Step-by-step explanation:

Step 1: Data given

Volume at the start = V1 = 35.0 L

Temperature at the start = T1 = 303 Kelvin

Volume by 3pm = TO BE DETERMINED

Temperature by 3pm = 333 Kelvin

Step 2: Calculate the new volume

Charles' gas law says

V1/T1 = V2/T2

V 1 is the initial volume and T1 is the initial temperature

V2 is the final volume and T2 is the final temperature

35 L / 303 Kelvin = V2 / 333 Kelvin

V2 = 35L * 333 Kelvin / 303 Kelvin

V2 = 38.47L ≈ 38.5 L

The new volume of the balloon is 38.5 L

User Ben Dolman
by
7.5k points