189k views
3 votes
declaration a plane at the uniform rate of 8.0 meter/second ^2 , a pilot stops the plane in 484 meters. how fast was the plane going before breaking began ?

1 Answer

3 votes

Answer:

88 m/s

Explanation:

The appropriate formula relating initial speed v, acceleration a, and distance d is ...

v² = 2ad

v² = 2(8 m/s²)(484 m) = 7744 m²/s²

Taking the square root gives ...

v = √7744 m/s = 88 m/s

User Kirti
by
7.7k points