Answer:
Acceleration,

Step-by-step explanation:
It is given that,
Initial speed of the aircraft, u = 140 mi/h = 62.58 m/s
Finally, it stops, v = 0
Time taken, t = 2 s
Let a is the acceleration of the aircraft. We know that the rate of change of velocity is called acceleration of the object. It is given by :



So, the acceleration of the aircraft is
and the car is decelerating. Hence, this is the required solution.