Answer:
$71, 250
Explanation:
Given that:
Fixed salary of Lenny = $40,000
Commission on the cars sold by Lenny = 1.25%
Cost of each Lexus car = $50,000
Total worth of which cars are sold by Lenny = $2,500,000
To find:
Lenny's total income after a year?
Solution:
Lenny's salary consists of two parts i.e. Fixed salary and the variable part as per the commission depending upon the sales done by Lenny.
Fixed salary = $40,000
Commission earned = 1.25% of $2,500,000

Therefore, Lenny's total salary after a year = $40,000 + $31,250 = $71, 250