62.6k views
4 votes
Be sure to answer all parts. Calculate the number of g of O, that will react with 9.98 mol of CzHg. Enter your answer in scientific notation. The balanced equation is: C3H2(g) + 502(g) → 3C02(g) + 4H2O(g). * 10 (select) A go,

User Memuna
by
6.1k points

1 Answer

2 votes

Answer: The mass of oxygen reacted is
1.60* 10^(3)g

Step-by-step explanation:

We are given:

Moles of propane = 9.98 mol

For the given chemical equation:


C_3H_8(g)+5O2(g)\rightarrow 3CO_2(g)+4H_2O(g)

By Stoichiometry of the reaction:

1 mole of propane reacts with 5 moles of oxygen.

So, 9.98 moles of propane will react with =
(5)/(1)* 9.98=49.9mol of oxygen.

To calculate the mass of carbon dioxide, we use the equation:


\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}

Moles of oxygen = 49.9 moles

Molar mass of oxygen gas = 32 g/mol

Putting values in above equation:


49.9mol=\frac{\text{Mass of oxygen}}{32g/mol}\\\\\text{Mass of oxygen}=(49.9mol* 32g/mol)=1596.8g=1.60* 10^(3)g

Hence, the mass of oxygen reacted is
1.60* 10^(3)g

User Ahsaan Yousuf
by
6.9k points