14.2k views
4 votes
How many grams of 48.0 wt% NaOH (FM 40.00) should be diluted to 1.00 L to make 0.11 M NaOH? (Enter your answer using two digits.)

1 Answer

2 votes

Answer:

The answer is 916.67 g

Step-by-step explanation:

48.0 wt% NaOH means that there are 48 g of NaOH in 100 g of solution. With this information and the molecular weight of NaOH (40 g/mol), we can calculate the number of mol there are in 100 g of this solution:


(48 g NaOH)/(100 g solution) x
(1 mol NaOH)/(40 g) = 0.012 mol NaOH/100 g solution

Finally, we need 0.11 mol in 1 liter of solution to obtain a 0.11 M NaOH solution.

0.012 mol NaOH ------------ 100 g solution

0.11 mol NaOH------------------------- X

X= 0.11 mol NaOH x 100 g/ 0.012 mol NaOH= 916.67 g

We have to weigh 916.67 g of 48.0%wt NaOH and dilute it in a final volume of 1 L of water to obtain a 0.11 M NaOH solution.

User Rachit Rawat
by
7.0k points