34.8k views
3 votes
Given the following information, determine if one of the brands is a better buy.

Brand A: 14 ounces for $44.66
Brand B: 20 ounces for $63.80

User Mjmdavis
by
4.5k points

2 Answers

4 votes

Answer: None of A or B is a better buy.

Step-by-step explanation: We are given to select the brand from the following that is a better buy :

Brand A: 14 ounces for $44.66

Brand B: 20 ounces for $63.80

We will be using the UNITARY method to solve the problem.

Brand A :

The cost of 14 ounces = $44.66.

So, the cost of 1 ounce will be


\$(44.66)/(14)=\$3.19.

Brand B :

The cost of 20 ounces = $63.80.

So, the cost of 1 ounce will be


\$(63.80)/(20)=\$3.19.

Since the cost of 1 ounce in both the brands A and B is equal, so no brand is a better buy.

User Whoughton
by
5.6k points
5 votes

Answer:

Both brands cost the same per ounce

Explanation:

we know that

To determine if one of the brands is a better buy, find out the unit rate

To find out the unit rate, divide the total cost by the number of ounces

Brand A


(44.66)/(14)=\$3.19\ per\ ounce

Brand B


(63.80)/(20)=\$3.19\ per\ ounce

The unit rate of Brand A is the same that the unit rate of Brand B

therefore

Both brands cost the same per ounce

User Itay Sela
by
4.6k points