Answer:
Part a) Mr. Paul bought 14 oz of cashews
Part b) Mr. Paul bought 12 oz of walnuts
Part c) Mr Paul bought 2 oz more of cashews than walnuts
Part d) Mr Paul bought 2 more ounces of nuts than Mrs Toombs
Explanation:
Part a) How many ounces of cashews did Mr. Paul buy?
Remember that
![1\ lb=16\ oz](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/nz5xo7q8mputnv6irv0hdiw3onpkfdw6ha.png)
To convert lb to oz multiply by 16
we know that
Mr. Paul bought 7/8 lb of cashews
Convert lb to oz
Multiply by 16
![(7)/(8)\ lb= (7)/(8)(16)=14\ oz](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/5r127figjrg5v77n40278icjbz7pzroqqo.png)
therefore
Mr. Paul bought 14 oz of cashews
Part b) How many ounces of walnuts did Mr. Paul buy?
Remember that
![1\ lb=16\ oz](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/nz5xo7q8mputnv6irv0hdiw3onpkfdw6ha.png)
To convert lb to oz multiply by 16
we know that
Mr. Paul bought 3/4 lb of walnuts
Convert lb to oz
Multiply by 16
![(3)/(4)\ lb= (3)/(4)(16)=12\ oz](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/wrii0lyj9f6vovbj36vzwcooyb3nvehlo2.png)
therefore
Mr. Paul bought 12 oz of walnuts
Part c) How many more ounces of cashews than walnuts did Mr. Paul buy?
Subtract the ounces of walnuts from the ounces of cashews
so
![14\ oz-12\ oz=2\ oz](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/8oh8yzy7dflamj4a7lrjahfp0vsu6hgnqy.png)
therefore
Mr Paul bought 2 oz more of cashews than walnuts
Part d) If Mrs. Toombs bought 1 1/2 pounds of pistachios, who bought more nuts, Mr. Paul or Mrs. Toombs? How many ounces more?
Remember that
![1\ lb=16\ oz](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/nz5xo7q8mputnv6irv0hdiw3onpkfdw6ha.png)
To convert lb to oz multiply by 16
we know that
Mrs. Toombs bought 1 1/2 pounds of pistachios
Convert mixed number to an improper fraction
![1(1)/(2)\ lb=(1*2+1)/(2)=(3)/(2)\ lb](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/szso6odqpsa1kden1hr2to29i612zn10f6.png)
Convert lb to oz
Multiply by 16
![(3)/(2)\ lb= (3)/(2)(16)=24\ oz](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/p7cbleoom62gavh8w25vzwg1w6y36eus4z.png)
Remember that
Mr. Paul bought 14 oz of cashews and 12 oz of walnuts
In total Mr Paul bought
14 oz+12 oz=26 oz -----> total ounces of nuts
so
Mrs. Toombs bought 24 oz of nuts
Mr. Paul bought 26 oz of of nuts
![26\ oz > 24\ oz](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/vstq1dn09zahddrwi6n8q4169lbim89woy.png)
Find the difference
![(26\ oz-24\ oz)=2\ oz](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/zu9xks5gzmlqwjipnawnje0udif4didqsc.png)
therefore
Mr Paul bought 2 more ounces of nuts than Mrs Toombs