200k views
0 votes
What is the price per pound if you buy 14.5 pounds for $25.52

User Sandr
by
7.4k points

2 Answers

2 votes

Answer:

Each pound costs $1.76. Hope this helps :)

User Aa Yy
by
6.0k points
6 votes
Price per pound = $25.52 / 14.5 = $1.76 per pound

I know the price of the beans cannot be $2.00 per pound because that would give me an answer of $29.00, which is too high.

I know the price of the beans cannot be $1.00 per pound because that would give me an answer of $14.50, which is too low.

Therefore I have bracketed the cost per pound between $1.00 and $2.00. I could have used other values for the bracketing values, but the checking is easy with the two values I picked.
User Rightstuff
by
6.9k points