192k views
2 votes
A long, nonconducting cylinder (radius = 6.0 mm) has a nonuniform volume charge density given by αr2, where α = 6.2 mC/m5 and r is the distance from the axis of the cylinder. What is the magnitude of the electric field at a point 2.0 mm from the axis?

User Satvik
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

Answer: 2.80 N/C

Explanation: In order to calculate the electric firld inside the solid cylinder

non conductor we have to use the Gaussian law,

∫E.ds=Q inside/ε0

E*2πrL=ρ Volume of the Gaussian surface/ε0

E*2πrL= a*r^2 π* r^2* L/ε0

E=a*r^3/(2*ε0)

E=6.2 * (0.002)^3/ (2*8.85*10^-12)= 2.80 N/C

User Sflow
by
7.7k points