217k views
1 vote
A cannon on a railroad car is facing in a direction parallel to the tracks. It fires a 97.00 kg shell at a speed of 105 m/s (relative to the ground) at an angle of 60.0° above the horizontal. If the cannon plus car have a mass of 4.9 × 104 kg, what is the recoil speed of the car if it was at rest before the cannon was fired?

1 Answer

2 votes

Answer:

recoil velocity of canon is 0.1039 m/s

Step-by-step explanation:

given,

mass of shell = 97 kg

speed at which the shell is fired = 105 m/s

angle at which the shell is fired (θ) = 60°

mass of cannon plus car = 4.9 × 10⁴ kg

by conservation of momentum

∑ P = 0


P_(initial) +P_(final) = 0


m_(cannon)v_(cannon) +m_(shell)v_(shell) = 0


v_(cannon)=(m_(shell)v_(shell) cos\theta)/(m_(cannon))


v_(cannon)=(97* 105* cos 60^0)/(4.9* 10^4)


v_(cannon) = 0.1039\ m/s

recoil velocity of canon is 0.1039 m/s

User Azriz
by
7.9k points