menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?
asked
Mar 17, 2020
197k
views
3
votes
A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?
Mathematics
middle-school
KyluAce
asked
by
KyluAce
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
$.40
$3.18 / 8 ounces = $.3975 = $.40 per ounce
Stanri
answered
Mar 22, 2020
by
Stanri
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 20, 2024
199k
views
3. A 16 oz. jar of Jiff Peanut butter costs $5.68. What is the cost per ounce? Show your work! (Hint: money is rounded to 2 decimal places).
Paul McLean
asked
Aug 20, 2024
by
Paul McLean
8.1k
points
Mathematics
college
1
answer
1
vote
199k
views
asked
Aug 21, 2021
184k
views
Investigate Ratios and Rates: Investigation 1 1. Which size jar of peanut butter has the least price per ounce? A. 9-oz jar for $4.77 В. 18-oz jar for 39.18 с. 24-jar for 1.76 D. 40-oz jar for $20.80
Lumos
asked
Aug 21, 2021
by
Lumos
7.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
184k
views
asked
Sep 10, 2022
129k
views
There’s 2 peanut butter jars. One is 16 oz for $3.30 The other is 64 oz for $8.60 I need the answers to these: A.) what is the price per ounce for the smaller jar of peanut butter? B.) what is the price
Ankit Tiwari
asked
Sep 10, 2022
by
Ankit Tiwari
7.9k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
129k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org