197k views
3 votes
A 8-oz jar of peanut butter costs $3.18. What is the cost per ounce?

User KyluAce
by
8.2k points

1 Answer

2 votes
$.40

$3.18 / 8 ounces = $.3975 = $.40 per ounce
User Stanri
by
8.1k points