menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A four-pack of paper towels costs $3.72. What is the cost per roll of paper towels?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A four-pack of paper towels costs $3.72. What is the cost per roll of paper towels?
asked
Feb 14, 2020
172k
views
1
vote
A four-pack of paper towels costs $3.72. What is the cost per roll of paper towels?
Mathematics
middle-school
Carolee
asked
by
Carolee
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
divide 3.72 by 4 bc it’s a four pack to find the cost per roll as $0.93
Orujimaru
answered
Feb 19, 2020
by
Orujimaru
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org