21.9k views
3 votes
3 1/4 yards of fabric costs $27.95. what is the cost per yard

User Erayerdem
by
5.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

8.6

Explanation:

because 27.95 divided by 3.25=8.6

User Zhao
by
5.3k points