127k views
0 votes
uppose that 61% of all adults in a certain community are obese and that 31% suffer from diabetes. If 23% of the adults in this community are both obese and suffering from diabetes, what is the probability that a randomly chosen adult in this community is obese or suffers from diabetes (or both)? Write your answer as a decimal (not as a percentage).

User Izilotti
by
7.6k points

1 Answer

7 votes

Answer:

0.69

Explanation:

A: obese

B: diabetes

P(A) = 61

P(B) = 31

P(A and B) = 23

P(A or B) = P(A) + P(B) - P(A and B)

P(A or B) = 61 + 31 - 23 = 69%=0.69

User Peadar
by
6.9k points