Answer:
a.
![\$283.5](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/dcw8dvyzpj75deom6odvd90g4bclvzelah.png)
b.
![65.21\ m](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/2zhjs768vok287ngqjoi2tdtv4pwy02jl1.png)
Explanation:
a. We need to analize the information provided in the exercise.
We know that the ribbon sells for $2 per meter and a spool of ribbon holds 6.75 meters. Therefore, the cost of one spool of ribbon is:
![cost\ of\ one\ spool=(6.75)(\$2)\\\\cost\ of\ one\ spool=\$13.5](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/8q9j7arj5eu74e80iwj5honk49irttwimb.png)
Since the Craft club buys 21 spools, we can calculate the total cost by multiplying the cost of one spool by 21 spools. Then:
![total\ cost=(\$13.5)(21)\\\\total\ cost=\$283.5](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/5skccjxfacc6sa3cl5mhlkrufjmq2adxv2.png)
b. We know that one spool of ribbon holds 6.75 meters and the Craft club buys 21 spools, therefore, they amount of meters the Craft club buys is:
![ribbon\ bought=(6.75\ m)(21)=141.75\ m](https://img.qammunity.org/2020/formulas/mathematics/middle-school/iiah2i8a3f5ezskpehopg35sawulq67khk.png)
Since the club uses 76.54 meters to complete a project, we can calculate the amount of ribbon that will be left by subtracting 141.75 meters and 76.54 meters. Then: