9.0k views
1 vote
You and 3 friends decide to split a box

of one dozen donuts. Together, the
amount spent for the donuts is $17.45. If it costs $1.25 to park, how much did each donut cost per person?
WRITE AN EQUATION and solve.

Please hurry
Thx

1 Answer

5 votes

Answer:

Explanation:

Number of individuals = 4

Cost of dozen donuts with transport = $17.45 + $1.25

= $18.7

Since there are 12 pieces in a dozen pack of donuts, then the amount of each donut is:

= $18.7/ 12

= $1.56

So, if four people share a dozen donut, each person will have:

= 12/4

= 3 donuts each

and the price each person will pay for the three donuts will be:

= $1.56 × 3

= $4.68

User Jorgesys
by
4.6k points