218k views
5 votes
Which is a better deal crayola crayons $6.97 for 120 crayons or rose art crayons $1.53 for 24?

2 Answers

3 votes

Answer:

6.97 for 120

Explanation:

if you divide the number of crayons in the package by the amount of money you pay for it, they it shows you how many crayons you will get for one dollar. for the 120 for 6.97 its 17 crayons for a dollar and for the 24 for 1.53 its 12 for a dollar

User DNac
by
5.7k points
3 votes

Answer:

Crayola crayons for 6.97 dollars

Explanation:

This is because there would only by 78 crayons in the other crayola box. I know this because you divide 120 by 1.53

Probs wrong but I tried

User CptBartender
by
5.4k points