14.7k views
4 votes
A 3-pack of beaded necklaces costs $4.47. What is the unit price?

per necklace​

User Rkg
by
4.8k points

2 Answers

3 votes

Answer:

Each necklace cost $1.49

Explanation:

Three necklaces cost $4.47. So to see how much one necklace cost you must divide the cost of all three necklaces by 3. Then you get $1.49

User David Kerins
by
6.0k points
6 votes

Answer:

1.49 per necklace

Explanation:

there are 3 necklaces sold for 4.47. if we divide the three necklaces by the overall price we get the price per necklace. 4.47 divided by 3 = 1.49

User Muhammed
by
6.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.