menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
The local pharmacy has a coupon for two-in-one shampoo and conditioner. The original cost of one bottle is $6.99, and the coupon is for $1.75 off. How much does one bottle cost when the coupon is applied?
asked
Jul 1, 2020
56.0k
views
5
votes
The local pharmacy has a coupon for two-in-one shampoo and conditioner. The original cost of one bottle is $6.99, and the coupon is for $1.75
off. How much does one bottle cost when the coupon is applied?
$6.99
$5.24
$5.00
$1.75
Mathematics
middle-school
Mouin
asked
by
Mouin
5.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Answer:
5.24
Explanation:
6.99-1.75 is 5.24.
Leonard Ge
answered
Jul 2, 2020
by
Leonard Ge
5.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer:
$5.24
Explanation:
Michael Moeller
answered
Jul 4, 2020
by
Michael Moeller
4.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
Can someone help me with 5??? ASAP?
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
The function h = -t2 + 95 models the path of a ball thrown by a boy where h represents height, in feet, and t represents the time, in seconds, that the ball is in the air. Assuming the boy lives at sea
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org