89.8k views
1 vote
How high can you throw a rock if you can throw the ball 58.8 m/s straight up?​

User Wodka
by
6.1k points

1 Answer

1 vote

-- Gravity slows the ball by 9.8 m/s every second. So it slows to zero and reached its highest point in

(58.8 / 9.8) = 6 seconds .

-- Its average speed all the way up is

(1/2) (58.8 + 0) = 29.4 m/s

-- Traveling for 6 seconds at an average speed of 29.4 m/s, the ball covers

(6) (29.4) = 176.4 meters .

User Charmae
by
6.8k points