63.0k views
2 votes
Find the unit rate. $9.30 for 3 gallons

User Sai Tej
by
7.6k points

2 Answers

6 votes

Answer:

$3.10 is the answer

Explanation:

To find Unit rate you do whole to part. So you divide the whole to the part. In this expression the whole is $9.30 and the part would be per gallon or $3 when you divide 9.30 by 3 it should give you 3.10 or 3.1 which is the same thing.

User Rezler
by
7.0k points
12 votes

Answer: $3.10 per gallon

Step-by-step explanation: 9.30 divided by 3

User Dmitriy Budnik
by
7.3k points