125k views
5 votes
A 250 GeV beam of protons is fired over a distance of 1 km. If the initial size of the wave packet is 1 mm, find its final size

User Nevir
by
6.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The final size is approximately equal to the initial size due to a very small relative increase of
1.055* 10^(- 7) in its size

Solution:

As per the question:

The energy of the proton beam, E = 250 GeV =
250* 10^(9)* 1.6* 10^(- 19) = 4* 10^(- 8) J

Distance covered by photon, d = 1 km = 1000 m

Mass of proton,
m_(p) = 1.67* 10^(- 27) kg

The initial size of the wave packet,
\Delta t_(o) = 1 mm = 1* 10^(- 3) m

Now,

This is relativistic in nature

The rest mass energy associated with the proton is given by:


E = m_(p)c^(2)


E = 1.67* 10^(- 27)* (3* 10^(8))^(2) = 1.503* 10^(- 10) J

This energy of proton is
\simeq 250 GeV

Thus the speed of the proton, v
\simeq c

Now, the time taken to cover 1 km = 1000 m of the distance:

T =
(1000)/(v)

T =
(1000)/(c) = (1000)/(3* 10^(8)) = 3.34* 10^(- 6) s

Now, in accordance to the dispersion factor;


(\delta t_(o))/(\Delta t_(o)) = (ht_(o))/(2\pi m_(p)\Delta t_(o)^(2))


(\delta t_(o))/(\Delta t_(o)) = \frac{6.626* 10^(- 34)* 3.34* 10^(- 6)}{2\pi 1.67* 10^(- 27)* (10^(- 3))^(2) = 1.055* 10^(- 7)

Thus the increase in wave packet's width is relatively quite small.

Hence, we can say that:


\Delta t_(o) = \Delta t

where


\Delta t = final width

User Chad Brewbaker
by
6.3k points