33.9k views
4 votes
The compound dioxane, which is used as a solvent in various industrial processes is composed of C,H, and O atoms. Combustion of a 2.23-g sample of this compound produces 4.401 g CO2 and 1.802g H2O. A separate experiment shows that it has a molar mass of 88.1 g/mol. What is the correct formula for Dioxane

1 Answer

3 votes

Answer:

The correct formula of dioxane is C₄H₈O₂.

Step-by-step explanation:

Given data:

mass of dioxane= 2.23 g

mass of water = 1.802 g

mass of carbon dioxide = 4.401 g

molar mass of dioxane = 88.1 g / mol

Molecular formula of dioxane = ?

Solution:

percentage of carbon = (4.401 g/2.23 g ) × (12 /44) × 100

= (1.98 × 0.273) × 100 = 54.1

percentage of hydrogen = (1.802 g/ 2.23 g) × (2.016 /18.016) × 100

= (0.81 × 0.112) × 100 = 9.072

percentage of oxygen = 100 - (54.1 + 9.072)

= 100 - 63.172 = 36.828

Now we will determine the number of grams atoms of carbon, hydrogen and oxygen.

No. of gram atoms of carbon = 54.1 /12 = 4.51

No. of gram atoms of hydrogen = 9.072 / 1.008 = 9

No. of gram atoms of oxygen = 36.828 / 16 = 2.302

Atomic ratio:

C :H :O 4.51/ 2.302 : 9 / 2.302 : 2.302 /2.302

C :H :O 2 : 4 : 1

Molecular formula:

Molecular formula = n × (empirical formula)

n = molar mass of compound / empirical formula mass

empirical formula mass= 2 × 12 + 4 × 1.008 + 1 × 16

empirical formula mass= 24+ 4.032 +16 = 44.032

n = 88.1 / 44.032 = 2

Molecular formula = n × (empirical formula)

Molecular formula = 2 × (C₂H₄O)

Molecular formula = C₄H₈O₂

User Olivea
by
5.5k points