141k views
3 votes
Lean ground beef is advertised at $1.78/lb. What is the price per kilogram? (There are approx. 2.2 lbs in 1 kg)

1 Answer

6 votes

Answer:

The answer to your question is: $ 3.92 / kg

Explanation:

Data

Lean ground beef cost = $1.78

price of 1 kg = ?

Equivalence 1 kg = 2.2 lbs

Process (rule of three)

$1.78 ------------------- 1 pounds

x ------------------- 2.2 pounds

x = 2.2(1.78) / 1 = $ 3.92 / kg

User Mdaniel
by
5.6k points