19.6k views
5 votes
a convenience store sells two brands of orange juice. brand a contains 11 oz and costs $2.31.brand b contains 15 oz and costs $2.70. what is the difference in cost per oz between the two brands

User ZZZ
by
5.5k points

2 Answers

5 votes

Answer:

$0.03

Explanation:

User Purus
by
5.6k points
1 vote

Hey!

----------------------------------------------------------------


\boxed{ \bf 0.03~dollars~difference~per~ounce}

----------------------------------------------------------------

Solution:

Brand A ~ 2.31 / 11 = $0.21 per ounce.

Brand B ~ 2.70 / 15 = $0.18 per ounce.

Difference ~ 0.21 - 0.18 = $0.03 per ounce.

----------------------------------------------------------------

Hope This Helped! Good Luck!

User Jan Kuri
by
5.0k points