Answer:
The price per pound of the dried navy beans is $1.76.
Explanation:
In order to find the price per pound you need to divide the total price by the total amount of pounds purchased.
$25.52 divided by 14.5 pounds = $1.76 per pound
This amount is reasonable because if I check by multiplying 14.5 pounds by $1.76 per pound I will get the total cost of $25.52.