195k views
3 votes
Jsme bout 14.5 pounds of dried navy beans for 25.52 what is the price per pound of beans explain how you know that your answer is reasonable

User Renata
by
6.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The price per pound of the dried navy beans is $1.76.

Explanation:

In order to find the price per pound you need to divide the total price by the total amount of pounds purchased.

$25.52 divided by 14.5 pounds = $1.76 per pound

This amount is reasonable because if I check by multiplying 14.5 pounds by $1.76 per pound I will get the total cost of $25.52.

User Pedro Cori
by
5.6k points