203k views
5 votes
Write a program that can compare the unit (per lb) cost of sugar sold in packages with different weights and prices. The program prompts the user to enter the weight and price of package 1, then does the same for package 2, and displays the results to indicate sugar in which package has a better price. It is assumed that the weight of all packages is measured in lb.

User Palhares
by
5.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The c++ program is given below.

#include <iostream>

using namespace std;

int main() {

double w1, p1, w2, p2, cost1, cost2;

cout << "Enter the weight of first sugar packet" << endl;

cin >> w1;

cout << "Enter the price of first sugar packet" << endl;

cin >> p1;

cout << "Enter the weight of second sugar packet" << endl;

cin >> w2;

cout << "Enter the price of second sugar packet" << endl;

cin >> p2;

cost1 = p1/w1;

cost2 = p2/w2;

if(cost1 < cost2)

cout << "Sugar in first package has better price." << endl;

else if(cost1 > cost2)

cout << "Sugar in second package has better price." << endl;

else if(cost1 == cost2)

cout << "Sugar in both packages has same price." << endl;

return 0;

}

OUTPUT

Enter the weight of first sugar packet

2

Enter the price of first sugar packet

45

Enter the weight of second sugar packet

3

Enter the price of second sugar packet

65

Sugar in second package has better price.

Step-by-step explanation:

This program compares the unit cost of two sugar packages.

This program is designed to take user input but the user input is not validated since this is not mentioned in the question.

1. The double variables are declared for weights and prices for sugar in two packages.

2. Also, double variables are declared to hold the calculated values of unit cost per price for both the packages.

double w1, p1, w2, p2, cost1, cost2;

3. The program takes user input for weight and price for two sugar packages.

4. The unit cost for both sugar packages is calculated.

cost1 = p1/w1;

cost2 = p2/w2;

5. The unit cost for both packages are compared and the message is displayed on the output accordingly.

6. If the unit cost for both packages are the same, the message is displayed on the output accordingly.

7. The program ends with a return statement.

User Caffeine
by
4.9k points