Answer:
t = 6.68 seconds
Step-by-step explanation:
The acceleration of the automobile,

Initial speed of the automobile, u = 91 km/hr = 25.27 m/s
Final speed of the automobile, v = 104 km/hr = 28.88 m/s
Let t is the time taken to accelerate from u to v. It can be calculated as the following formula as :


t = 6.68 seconds
So, the time taken by the automobile to accelerate from u to v is 6.68 seconds. Hence, this is the required solution.