215k views
5 votes
It cost 19.20 for a pack of 8 padlocks find the unit price in dollars per padlocks

2 Answers

0 votes

Answer:

$2.40 per Padlock

Explanation:

Price of 8 Padlocks = $19.20

Find Price of 1 Padlock

19.2 divide 8

= 2.4

Hope this helped! @_@

User Chettyharish
by
5.4k points
2 votes

Answer:

2.4

Explanation:

simply divide the cost by the amount of locks bought. :)

User Soleil
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.