36.4k views
0 votes
The store charges $10.20 for a case of 24 bottles of natural spring water. What is the unit price for one bottle

User SagiZiv
by
8.5k points

1 Answer

6 votes
The unit price for one bottle = 0.425
As the case contain 24 bottle and the case costs $10.20 the the bottle costs 10.20/24 = 0.425
User Karan Nayyar
by
8.2k points

No related questions found