225k views
4 votes
A 7-pound bag of pears costs $5.60. What is the price per ounce?

1 Answer

2 votes

Hey!

----------------------------------------------

Formula:

1 pound = 16 ounces

----------------------------------------------

Solution:

Multiply.

7 x 16 = 112 ounces

Divide.

5.60 / 112 = $0.05

----------------------------------------------

Answer:

$0.05 per ounce.

----------------------------------------------

Hope This Helped! Good Luck!

User Johngreen
by
7.8k points

No related questions found